Integrated Device Technology (IDT) IDT70T3319S166DD
IDT70T3319S166DD picture photo
Mfg. Part Number
IDT70T3319S166DD
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 144TQFP
Datasheet Download
IDT70T3319S166DD.pdf
Availability of IDT70T3319S166DD
QUANTITY
IDT70T3319S166DD Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT70T3319S166DD
Internal Part NumberEIS-IDT70T3319S166DD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package6
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT70T3319S166DD
Related LinksIDT70T33, IDT70T3319S166DD Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT70T3319S166DD Details Description
Related parts for IDT70T3319S166DD
SEAL PANEL TINY TPF SERIES GREY datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BAG DISS CLEAR ZIP 3X5 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC SMA datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100LQFP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf