Integrated Device Technology (IDT) IDT70V7319S166DD
IDT70V7319S166DD picture photo
Mfg. Part Number
IDT70V7319S166DD
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 144TQFP
Datasheet Download
IDT70V7319S166DD.pdf
Availability of IDT70V7319S166DD
QUANTITY
IDT70V7319S166DD Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT70V7319S166DD
Internal Part NumberEIS-IDT70V7319S166DD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package6
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT70V7319S166DD
Related LinksIDT70V73, IDT70V7319S166DD Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT70V7319S166DD Details Description
Related parts for IDT70V7319S166DD
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL ST datasheet.pdf