Integrated Device Technology (IDT) IDT70V7319S166DD
IDT70V7319S166DD picture photo
Mfg. Part Number
IDT70V7319S166DD
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 144TQFP
Datasheet Download
IDT70V7319S166DD.pdf
Availability of IDT70V7319S166DD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT70V7319S166DD Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT70V7319S166DD
Internal Part NumberEIS-IDT70V7319S166DD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package6
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT70V7319S166DD
Related LinksIDT70V73, IDT70V7319S166DD Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT70V7319S166DD Details Description
Related parts for IDT70V7319S166DD
IC MICROMONITOR 3.3V 10% 8-USOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 2A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
USB 3.1 TYPE C MID MOUNT HYBRID datasheet.pdf
SEMI-COND FUSE 150A 150V AC datasheet.pdf