Integrated Device Technology (IDT) IDT70V7319S166DDI
IDT70V7319S166DDI picture photo
Mfg. Part Number
IDT70V7319S166DDI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 144TQFP
Datasheet Download
IDT70V7319S166DDI.pdf
Availability of IDT70V7319S166DDI
QUANTITY
IDT70V7319S166DDI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT70V7319S166DDI
Internal Part NumberEIS-IDT70V7319S166DDI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package6
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT70V7319S166DDI
Related LinksIDT70V73, IDT70V7319S166DDI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT70V7319S166DDI Details Description
Related parts for IDT70V7319S166DDI
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MICROMAN 5V ACT HI 10% 8-DIP datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPST 25A QC 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 88 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf