Integrated Device Technology (IDT) IDT71016S12PH
IDT71016S12PH picture photo
Mfg. Part Number
IDT71016S12PH
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71016S12PH.pdf
Availability of IDT71016S12PH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71016S12PH Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71016S12PH
Internal Part NumberEIS-IDT71016S12PH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71016S12PH
Related LinksIDT710, IDT71016S12PH Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71016S12PH Details Description
Related parts for IDT71016S12PH
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SW ROTARY 3P PCB 4POS 125V datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES 500 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf
ULTRASONIC WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf