Integrated Device Technology (IDT) IDT71016S12PHI
IDT71016S12PHI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71016S12PHI
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71016S12PHI.pdf
Availability of IDT71016S12PHI
QUANTITY
IDT71016S12PHI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71016S12PHI
Internal Part NumberEIS-IDT71016S12PHI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Jul/2008
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71016S12PHI
Related LinksIDT7101, IDT71016S12PHI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71016S12PHI Details Description
Related parts for IDT71016S12PHI
CONN HDR VERT 16POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 23.24MM datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 PLUG STR 50OHM SLDR datasheet.pdf