Integrated Device Technology (IDT) IDT71016S20Y
IDT71016S20Y picture photo
Mfg. Part Number
IDT71016S20Y
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ
Datasheet Download
IDT71016S20Y.pdf
Availability of IDT71016S20Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71016S20Y Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71016S20Y
Internal Part NumberEIS-IDT71016S20Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package16
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71016S20Y
Related LinksIDT710, IDT71016S20Y Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71016S20Y Details Description
Related parts for IDT71016S20Y
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50H/MC50G/MDM50H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM SMD datasheet.pdf