Integrated Device Technology (IDT) IDT71256L25YI
IDT71256L25YI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71256L25YI
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT71256L25YI.pdf
Availability of IDT71256L25YI
QUANTITY
IDT71256L25YI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71256L25YI
Internal Part NumberEIS-IDT71256L25YI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package270
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71256L25YI
Related LinksIDT712, IDT71256L25YI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71256L25YI Details Description
Related parts for IDT71256L25YI
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT PWR/TELCO UK/IRELAND datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 4POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 48 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf