Integrated Device Technology (IDT) IDT71256SA12YI8
IDT71256SA12YI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71256SA12YI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT71256SA12YI8.pdf
Availability of IDT71256SA12YI8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71256SA12YI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71256SA12YI8
Internal Part NumberEIS-IDT71256SA12YI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Oct/2009
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71256SA12YI8
Related LinksIDT7125, IDT71256SA12YI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71256SA12YI8 Details Description
Related parts for IDT71256SA12YI8
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMOSTAT CTRL 20 DEG C NC 2A datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
IC BATT SOLID ST ENERCHIP 6DFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 1.25MM TIN R/A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 10.5A 16.6 MOHM datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 1000VDC datasheet.pdf