Integrated Device Technology (IDT) IDT71256SA25Y
IDT71256SA25Y picture photo
Mfg. Part Number
IDT71256SA25Y
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT71256SA25Y.pdf
Availability of IDT71256SA25Y
QUANTITY
IDT71256SA25Y Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71256SA25Y
Internal Part NumberEIS-IDT71256SA25Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package27
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71256SA25Y
Related LinksIDT712, IDT71256SA25Y Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71256SA25Y Details Description
Related parts for IDT71256SA25Y
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2012 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO-214A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf