Integrated Device Technology (IDT) IDT71P72604S167BQG8
IDT71P72604S167BQG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71P72604S167BQG8
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71P72604S167BQG8.pdf
Availability of IDT71P72604S167BQG8
QUANTITY
IDT71P72604S167BQG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71P72604S167BQG8
Internal Part NumberEIS-IDT71P72604S167BQG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Apr/2010
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71P72604S167BQG8
IDT71P72604S167BQG8 Details Description
Related parts for IDT71P72604S167BQG8
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MPU SITARA 800MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf