Integrated Device Technology (IDT) IDT71P73604S200BQ
IDT71P73604S200BQ picture photo
Mfg. Part Number
IDT71P73604S200BQ
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71P73604S200BQ.pdf
Availability of IDT71P73604S200BQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71P73604S200BQ Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71P73604S200BQ
Internal Part NumberEIS-IDT71P73604S200BQ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - DDR2
Memory Size18M (512K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71P73604S200BQ
Related LinksIDT71P73, IDT71P73604S200BQ Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71P73604S200BQ Details Description
Related parts for IDT71P73604S200BQ
RES SMD 523 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E RED SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
COAX CABLE SMA PLUG-PLUG 60" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RJ11 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 10% 480VAC AXIAL datasheet.pdf