Integrated Device Technology (IDT) IDT71P73604S200BQ
IDT71P73604S200BQ picture photo
Mfg. Part Number
IDT71P73604S200BQ
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71P73604S200BQ.pdf
Availability of IDT71P73604S200BQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71P73604S200BQ Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71P73604S200BQ
Internal Part NumberEIS-IDT71P73604S200BQ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - DDR2
Memory Size18M (512K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71P73604S200BQ
Related LinksIDT71P73, IDT71P73604S200BQ Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71P73604S200BQ Details Description
Related parts for IDT71P73604S200BQ
THERMISTOR PTC 480V 2K OHM 100C datasheet.pdf
METRAL 4X5 R/CABLE CONN.- C KEY datasheet.pdf
RES 25 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 464 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf