Integrated Device Technology (IDT) IDT71P74604S250BQ8
IDT71P74604S250BQ8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71P74604S250BQ8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71P74604S250BQ8.pdf
Availability of IDT71P74604S250BQ8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71P74604S250BQ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71P74604S250BQ8
Internal Part NumberEIS-IDT71P74604S250BQ8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Apr/2010
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71P74604S250BQ8
Related LinksIDT71P746, IDT71P74604S250BQ8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71P74604S250BQ8 Details Description
Related parts for IDT71P74604S250BQ8
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf