Integrated Device Technology (IDT) IDT71P79804S250BQG
IDT71P79804S250BQG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71P79804S250BQG
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71P79804S250BQG.pdf
Availability of IDT71P79804S250BQG
QUANTITY
IDT71P79804S250BQG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71P79804S250BQG
Internal Part NumberEIS-IDT71P79804S250BQG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 31/Jan/2010
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71P79804S250BQG
Related LinksIDT71P798, IDT71P79804S250BQG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71P79804S250BQG Details Description
Related parts for IDT71P79804S250BQG
CONN SOCKET RCPT .037-.040 30AU datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 450 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK datasheet.pdf
IC ADAPT CBL EQUALIZER 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6TDFN datasheet.pdf