Integrated Device Technology (IDT) IDT71T016SA20PH8
IDT71T016SA20PH8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71T016SA20PH8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71T016SA20PH8.pdf
Availability of IDT71T016SA20PH8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71T016SA20PH8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71T016SA20PH8
Internal Part NumberEIS-IDT71T016SA20PH8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71T016SA20PH8
Related LinksIDT71T01, IDT71T016SA20PH8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71T016SA20PH8 Details Description
Related parts for IDT71T016SA20PH8
MCU 512K FLASH 96K SRAM USB CAN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
PANEL PATCH CAT5E 24PORT 1ROW datasheet.pdf
VHDM 8R 10C OPEN END ADV MATE datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf