Integrated Device Technology (IDT) IDT71V2556S166BG
IDT71V2556S166BG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V2556S166BG
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V2556S166BG.pdf
Availability of IDT71V2556S166BG
QUANTITY
IDT71V2556S166BG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V2556S166BG
Internal Part NumberEIS-IDT71V2556S166BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package84
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V2556S166BG
Related LinksIDT71V25, IDT71V2556S166BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V2556S166BG Details Description
Related parts for IDT71V2556S166BG
CAP LED LENS SQ T1 3/4 .062" RD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.03A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONTROL RLY CURNT 120VAC 10-100A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf