Integrated Device Technology (IDT) IDT71V2556S166BG
IDT71V2556S166BG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V2556S166BG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V2556S166BG.pdf
Availability of IDT71V2556S166BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V2556S166BG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V2556S166BG
Internal Part NumberEIS-IDT71V2556S166BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V2556S166BG
Related LinksIDT71V25, IDT71V2556S166BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V2556S166BG Details Description
Related parts for IDT71V2556S166BG
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-32 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CABLE 4COND 26AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SCR 1200V 175A TO-94 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf