Integrated Device Technology (IDT) IDT71V2558S100PF8
IDT71V2558S100PF8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V2558S100PF8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V2558S100PF8.pdf
Availability of IDT71V2558S100PF8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V2558S100PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V2558S100PF8
Internal Part NumberEIS-IDT71V2558S100PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V2558S100PF8
Related LinksIDT71V25, IDT71V2558S100PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V2558S100PF8 Details Description
Related parts for IDT71V2558S100PF8
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 2PORT 484-CABGA datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD80 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 26DFN datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/08/180 1.5 BK datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 37C S 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf