Integrated Device Technology (IDT) IDT71V2558S100PF8
IDT71V2558S100PF8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V2558S100PF8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V2558S100PF8.pdf
Availability of IDT71V2558S100PF8
QUANTITY
IDT71V2558S100PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V2558S100PF8
Internal Part NumberEIS-IDT71V2558S100PF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V2558S100PF8
Related LinksIDT71V25, IDT71V2558S100PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V2558S100PF8 Details Description
Related parts for IDT71V2558S100PF8
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN GREEN PVC FREE datasheet.pdf
IC PWR MEASUREMENT 1PH AC 32SQFN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 98MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W SMBG datasheet.pdf