Integrated Device Technology (IDT) IDT71V25761YSA166BG8
IDT71V25761YSA166BG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V25761YSA166BG8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V25761YSA166BG8.pdf
Availability of IDT71V25761YSA166BG8
QUANTITY
IDT71V25761YSA166BG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V25761YSA166BG8
Internal Part NumberEIS-IDT71V25761YSA166BG8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V25761YSA166BG8
IDT71V25761YSA166BG8 Details Description
Related parts for IDT71V25761YSA166BG8
IC QUAD 2-TO-1 SEL/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 5K SPI 8MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf