Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3556S133BQ
IDT71V3556S133BQ picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3556S133BQ
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71V3556S133BQ.pdf
Availability of IDT71V3556S133BQ
QUANTITY
IDT71V3556S133BQ Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3556S133BQ
Internal Part NumberEIS-IDT71V3556S133BQ
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3556S133BQ
Related LinksIDT71V35, IDT71V3556S133BQ Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3556S133BQ Details Description
Related parts for IDT71V3556S133BQ
IC DAC 12BIT DUAL R-R 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 100VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X6S 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 4X4 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf