Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3556S166BGI8
IDT71V3556S166BGI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3556S166BGI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V3556S166BGI8.pdf
Availability of IDT71V3556S166BGI8
QUANTITY
IDT71V3556S166BGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3556S166BGI8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3556S166BGI8
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3556S166BGI8
Related LinksIDT71V355, IDT71V3556S166BGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3556S166BGI8 Details Description
Related parts for IDT71V3556S166BGI8
CONN TERM BLOCK T/H 2POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-523 datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X6-1/2X2-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 800MCM datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 150MW SOD523 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf