Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3556S166BQG8
IDT71V3556S166BQG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3556S166BQG8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71V3556S166BQG8.pdf
Availability of IDT71V3556S166BQG8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V3556S166BQG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3556S166BQG8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3556S166BQG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3556S166BQG8
Related LinksIDT71V355, IDT71V3556S166BQG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3556S166BQG8 Details Description
Related parts for IDT71V3556S166BQG8
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 5A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 500' datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI GREEN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW 3DFN datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf