Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558S133BGI8
IDT71V3558S133BGI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558S133BGI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V3558S133BGI8.pdf
Availability of IDT71V3558S133BGI8
QUANTITY
IDT71V3558S133BGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558S133BGI8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558S133BGI8
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C