Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558SA133BG
IDT71V3558SA133BG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558SA133BG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V3558SA133BG.pdf
Availability of IDT71V3558SA133BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V3558SA133BG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558SA133BG
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558SA133BG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558SA133BG
Related LinksIDT71V35, IDT71V3558SA133BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3558SA133BG Details Description
Related parts for IDT71V3558SA133BG
CONN MU ATTENUATOR FIXED 3DB datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG1 BL 15/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CUT-OFF DIE BLADE datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 16MX16 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf