Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558XS133PFI8
IDT71V3558XS133PFI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558XS133PFI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V3558XS133PFI8.pdf
Availability of IDT71V3558XS133PFI8
QUANTITY
IDT71V3558XS133PFI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558XS133PFI8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558XS133PFI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558XS133PFI8
IDT71V3558XS133PFI8 Details Description
Related parts for IDT71V3558XS133PFI8
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TIMER ANALOG W/O RESET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
POE+ GIGA-MCBASIC, 2TX/SSLX-SM15 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 890MA 210 MOHM TH datasheet.pdf