Integrated Device Technology (IDT) IDT71V35761S183BQGI
IDT71V35761S183BQGI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V35761S183BQGI
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71V35761S183BQGI.pdf
Availability of IDT71V35761S183BQGI
QUANTITY
IDT71V35761S183BQGI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V35761S183BQGI
Internal Part NumberEIS-IDT71V35761S183BQGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed183MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V35761S183BQGI
IDT71V35761S183BQGI Details Description
Related parts for IDT71V35761S183BQGI
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 2M1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
THERMAL PAD 24X21.01X2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf