Integrated Device Technology (IDT) IDT71V424L10Y8
IDT71V424L10Y8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V424L10Y8
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ
Datasheet Download
IDT71V424L10Y8.pdf
Availability of IDT71V424L10Y8
QUANTITY
IDT71V424L10Y8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V424L10Y8
Internal Part NumberEIS-IDT71V424L10Y8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case36-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package36-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V424L10Y8
Related LinksIDT71V4, IDT71V424L10Y8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V424L10Y8 Details Description
Related parts for IDT71V424L10Y8
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.7A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT223-3 datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T 7POS NONSHORT datasheet.pdf
RES 3K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
INVERTED BELLOW TOGGLE BOOTS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE SKT datasheet.pdf