Integrated Device Technology (IDT) IDT71V424YS12PHI
IDT71V424YS12PHI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V424YS12PHI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71V424YS12PHI.pdf
Availability of IDT71V424YS12PHI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V424YS12PHI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V424YS12PHI
Internal Part NumberEIS-IDT71V424YS12PHI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V424YS12PHI
Related LinksIDT71V42, IDT71V424YS12PHI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V424YS12PHI Details Description
Related parts for IDT71V424YS12PHI
301LF BP TERM BLOCK LF CNR datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
TG4040 SHEET 300X300X0.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN SEC II 25POS 100CL SEL LD datasheet.pdf
15000UF 25V 30X50MM 105C 5000H datasheet.pdf