Integrated Device Technology (IDT) IDT71V65602S100BG8
IDT71V65602S100BG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V65602S100BG8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V65602S100BG8.pdf
Availability of IDT71V65602S100BG8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V65602S100BG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V65602S100BG8
Internal Part NumberEIS-IDT71V65602S100BG8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size9M (256K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V65602S100BG8
Related LinksIDT71V656, IDT71V65602S100BG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V65602S100BG8 Details Description
Related parts for IDT71V65602S100BG8
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL CLOSED datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SPADE UNINS 10-12AWG #10 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY L BRACKET TRUNK GROOVE 3/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 100W datasheet.pdf