Integrated Device Technology (IDT) IDT71V67802S166PF8
IDT71V67802S166PF8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V67802S166PF8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V67802S166PF8.pdf
Availability of IDT71V67802S166PF8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V67802S166PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V67802S166PF8
Internal Part NumberEIS-IDT71V67802S166PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V67802S166PF8
Related LinksIDT71V678, IDT71V67802S166PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V67802S166PF8 Details Description
Related parts for IDT71V67802S166PF8
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMF datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR DAC8165 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
RES 700 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
RES 390 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP FEM CHN BZ M TI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf