Integrated Device Technology (IDT) IDT72T20128L10BB
IDT72T20128L10BB picture photo
Mfg. Part Number
IDT72T20128L10BB
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 1KX20 2.5V 10NS 208BGA
Datasheet Download
IDT72T20128L10BB.pdf
Availability of IDT72T20128L10BB
QUANTITY
IDT72T20128L10BB Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT72T20128L10BB
Internal Part NumberEIS-IDT72T20128L10BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72T
PackagingTray
Memory Size5M (256K x 20)(512K x 10)
FunctionSynchronous
Data Rate100MHz
Access Time4.5ns
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Current - Supply (Max)60mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case208-BGA
Supplier Device Package208-PBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT72T20128L10BB
Related LinksIDT72T20, IDT72T20128L10BB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT72T20128L10BB Details Description
Related parts for IDT72T20128L10BB
RES 3.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 30"L X 25.38"W datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP 10-12 AWG datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 250 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf