| Internal Part Number | EIS-IDT72V7270L10BB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 26/Apr/2010 | |
| Standard Package | 6 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 576K (8K x 72) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 100MHz | |
| Access Time | 6.5ns | |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Current - Supply (Max) | 75mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (17x17) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IDT72V7270L10BB | |
 | 206455-2 | CONN RECEPT CPC 63POS STD SER 2 | datasheet.pdf | |