Integrated Device Technology (IDT) IDT79RC32T365-150BCG
IDT79RC32T365-150BCG picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RC32T365-150BCG
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 150MHZ 256BGA
Datasheet Download
IDT79RC32T365-150BCG.pdf
Availability of IDT79RC32T365-150BCG
QUANTITY
IDT79RC32T365-150BCG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RC32T365-150BCG
Internal Part NumberEIS-IDT79RC32T365-150BCG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Dec/2009
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-II
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed150MHz
Co-Processors/DSPSecurity; SEC
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security FeaturesCryptography, Random Number Generator
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-CABGA (17x17)
Additional InterfacesPCI, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RC32T365-150BCG
IDT79RC32T365-150BCG Details Description
Related parts for IDT79RC32T365-150BCG
ENCODER ROTARY 12MM 20PPR W/SW datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 11A QC/PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 1201MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 25POS STR SLD CUP datasheet.pdf