Integrated Device Technology (IDT) IDT79RC32V332-100DHI
IDT79RC32V332-100DHI picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RC32V332-100DHI
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP
Datasheet Download
IDT79RC32V332-100DHI.pdf
Availability of IDT79RC32V332-100DHI
QUANTITY
IDT79RC32V332-100DHI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RC32V332-100DHI
Internal Part NumberEIS-IDT79RC32V332-100DHI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Dec/2009
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-II
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Additional InterfacesPCI, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RC32V332-100DHI
IDT79RC32V332-100DHI Details Description
Related parts for IDT79RC32V332-100DHI
DSUB DM POWER 3V3 PIN datasheet.pdf
RES MO 1/2W 22K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 47TFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 191 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf