Integrated Device Technology (IDT) IDT79RC32V333-100DHI
IDT79RC32V333-100DHI picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RC32V333-100DHI
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP
Datasheet Download
IDT79RC32V333-100DHI.pdf
Availability of IDT79RC32V333-100DHI
QUANTITY
IDT79RC32V333-100DHI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RC32V333-100DHI
Internal Part NumberEIS-IDT79RC32V333-100DHI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Dec/2009
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-II
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Additional InterfacesPCI, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RC32V333-100DHI
IDT79RC32V333-100DHI Details Description
Related parts for IDT79RC32V333-100DHI
CONN FFC BOTTOM 7POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V SMD datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf