Integrated Device Technology (IDT) IDT79RC32V334-100BB
IDT79RC32V334-100BB picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RC32V334-100BB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 256BGA
Datasheet Download
IDT79RC32V334-100BB.pdf
Availability of IDT79RC32V334-100BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT79RC32V334-100BB Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RC32V334-100BB
Internal Part NumberEIS-IDT79RC32V334-100BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Dec/2009
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-II
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (17x17)
Additional InterfacesPCI, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RC32V334-100BB
IDT79RC32V334-100BB Details Description
Related parts for IDT79RC32V334-100BB
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 9600UF 50V SCREW datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 BRASS 3/8" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
ROTARY DIP SWITCH datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
11 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf