Integrated Device Technology (IDT) IDT79RC32V334-100BB
IDT79RC32V334-100BB picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RC32V334-100BB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 256BGA
Datasheet Download
IDT79RC32V334-100BB.pdf
Availability of IDT79RC32V334-100BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT79RC32V334-100BB Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RC32V334-100BB
Internal Part NumberEIS-IDT79RC32V334-100BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Dec/2009
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-II
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (17x17)
Additional InterfacesPCI, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RC32V334-100BB
IDT79RC32V334-100BB Details Description
Related parts for IDT79RC32V334-100BB
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 1.1A 6V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 15POS VERT 2MM WHT T/H datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
CENTER PANEL SUPPORT FOR 1418CS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf