Integrated Device Technology (IDT) IDT79RC32V364-133DAG
IDT79RC32V364-133DAG picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RC32V364-133DAG
Brief Description
IC MPU MIPS32 133MHZ 144TQFP
Datasheet Download
IDT79RC32V364-133DAG.pdf
Availability of IDT79RC32V364-133DAG
QUANTITY
IDT79RC32V364-133DAG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RC32V364-133DAG
Internal Part NumberEIS-IDT79RC32V364-133DAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersSDRAM
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RC32V364-133DAG
IDT79RC32V364-133DAG Details Description
Related parts for IDT79RC32V364-133DAG
IC DGTL POT 100K SPI 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 60A TO268 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf