Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4640-150DU
IDT79RV4640-150DU picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4640-150DU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MIPS-I 150MHZ 128QFP
Datasheet Download
IDT79RV4640-150DU.pdf
Availability of IDT79RV4640-150DU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT79RV4640-150DU Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4640-150DU
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4640-150DU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed150MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case128-BQFP
Supplier Device Package128-PQFP (28x28)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4640-150DU
Related LinksIDT79RV4, IDT79RV4640-150DU Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4640-150DU Details Description
Related parts for IDT79RV4640-150DU
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
LPP 7.62/90/8 OG datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf