Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4640-150DUG
IDT79RV4640-150DUG picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4640-150DUG
Brief Description
IC MPU MIPS-I 150MHZ 128QFP
Datasheet Download
IDT79RV4640-150DUG.pdf
Availability of IDT79RV4640-150DUG
QUANTITY
IDT79RV4640-150DUG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4640-150DUG
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4640-150DUG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed150MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersDRAM
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case128-BQFP
Supplier Device Package128-PQFP (28x28)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4640-150DUG
Related LinksIDT79RV46, IDT79RV4640-150DUG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4640-150DUG Details Description
Related parts for IDT79RV4640-150DUG
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
LCD MODULE 24X2 SUPERTWIST LED datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 2A DO15 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO214AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
CONN HDR 30POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
2MM PROBESHTH P SILIC 0.75 100CM datasheet.pdf