Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4650-267DP
IDT79RV4650-267DP picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4650-267DP
Brief Description
IC MPU MIPS-I 267MHZ 208QFP
Datasheet Download
IDT79RV4650-267DP.pdf
Availability of IDT79RV4650-267DP
QUANTITY
IDT79RV4650-267DP Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4650-267DP
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4650-267DP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed267MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersDRAM
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4650-267DP
Related LinksIDT79RV4, IDT79RV4650-267DP Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4650-267DP Details Description
Related parts for IDT79RV4650-267DP
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA41 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-24VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf