Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4700-150GH
IDT79RV4700-150GH picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4700-150GH
Brief Description
IC MPU MIPS-I 150MHZ 179PGA
Datasheet Download
IDT79RV4700-150GH.pdf
Availability of IDT79RV4700-150GH
QUANTITY
IDT79RV4700-150GH Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4700-150GH
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4700-150GH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTube
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed150MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case179-PGA
Supplier Device Package179-PGA
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4700-150GH
Related LinksIDT79RV4, IDT79RV4700-150GH Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4700-150GH Details Description
Related parts for IDT79RV4700-150GH
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 25MA 5TSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW 1005 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 25W datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN M12 5POS PLUG datasheet.pdf
IC TXRX LIN W/VREG 8DFN datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf