Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4700-175GH
IDT79RV4700-175GH picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4700-175GH
Brief Description
IC MPU MIPS-I 175MHZ 179PGA
Datasheet Download
IDT79RV4700-175GH.pdf
Availability of IDT79RV4700-175GH
QUANTITY
IDT79RV4700-175GH Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4700-175GH
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4700-175GH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed175MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM Controllers-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case179-PGA
Supplier Device Package179-PGA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4700-175GH
Related LinksIDT79RV4, IDT79RV4700-175GH Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4700-175GH Details Description
Related parts for IDT79RV4700-175GH
FIXED IND 4.7UH 1.24A 98 MOHM datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY DBL-END 16AWG 18" datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 16-SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK 3.18MM ID 50MM L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf