Integrated Device Technology (IDT) IDTADC1004S050-DB
IDTADC1004S050-DB picture photo
Mfg. Part Number
IDTADC1004S050-DB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Brief Description
BOARD DEMO ADC1004S050
Datasheet Download
IDTADC1004S050-DB.pdf
Availability of IDTADC1004S050-DB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDTADC1004S050-DB Order Process
Ship out your order
Specifications of IDTADC1004S050-DB
Internal Part NumberEIS-IDTADC1004S050-DB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Feb/2014
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Series-
Number of A/D Converters1
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)50M
Data InterfaceParallel
Input Range-
Power (Typ) @ Conditions-
Utilized IC / PartADC1004S050
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDTADC1004S050-DB
Related LinksIDTADC10, IDTADC1004S050-DB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDTADC1004S050-DB Details Description
Related parts for IDTADC1004S050-DB
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
DUST/PULL CAP FOR UNIV FBR ADAPT datasheet.pdf
CAP CER 5500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.6V 3A SMD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf