Integrated Device Technology (IDT) IDTADC1206S055H-C18
IDTADC1206S055H-C18 picture photo
Mfg. Part Number
IDTADC1206S055H-C18
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 1CH 55MSPS 44PQFP
Datasheet Download
IDTADC1206S055H-C18.pdf
Availability of IDTADC1206S055H-C18
QUANTITY
IDTADC1206S055H-C18 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDTADC1206S055H-C18
Internal Part NumberEIS-IDTADC1206S055H-C18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)55M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureFlash
Reference TypeInternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package44-PQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDTADC1206S055H-C18
IDTADC1206S055H-C18 Details Description
Related parts for IDTADC1206S055H-C18
CABLE ASSY UMCC PLUG-PLUG I .2M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
M3 XBT RT PROGRAM PACK datasheet.pdf
MMCX TAPE datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf