Infineon Technologies IDW16G65C5
IDW16G65C5 picture photo
Mfg. Part Number
IDW16G65C5
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 650V 16A TO247-3
Datasheet Download
IDW16G65C5.pdf
Availability of IDW16G65C5
QUANTITY
IDW16G65C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDW16G65C5
Internal Part NumberEIS-IDW16G65C5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesthinQ!™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)16A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 16A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr600µA @ 650V
Capacitance @ Vr, F470pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDW16G65C5
Related LinksIDW16, IDW16G65C5 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IDW16G65C5 Details Description
Related parts for IDW16G65C5
IC CPU SUPERV 4K EE RST HI 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS .165 datasheet.pdf
IC DDR PLL ZD BUFFER 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC TXRX PHY IEEE 1PORT 48WQFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 555MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.185A 47 MOHM datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf