TDK-Lambda Americas, Inc. IEA48020A033V001R
IEA48020A033V001R picture photo
Mfg. Part Number
IEA48020A033V001R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W
Datasheet Download
IEA48020A033V001R.pdf
Availability of IEA48020A033V001R
QUANTITY
IEA48020A033V001R Order Process
Ship out your order
Specifications of IEA48020A033V001R
Internal Part NumberEIS-IEA48020A033V001R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesiEA
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.35" H (58.4mm x 22.8mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEA48020A033V001R
Related LinksIEA48020, IEA48020A033V001R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
IEA48020A033V001R Details Description
Related parts for IEA48020A033V001R
CONN RCPT 28POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 192KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A USP4 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
SCRW VIBR GROMMET BLK .250" HOLE datasheet.pdf
HEAVY-DUTY GAS 4" STEM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE-225-4-2240 00150M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26POS datasheet.pdf