Sensata Technologies/Airpax IEG1-1-62-10.0-91-V
IEG1-1-62-10.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG1-1-62-10.0-91-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
Datasheet Download
IEG1-1-62-10.0-91-V.pdf
Availability of IEG1-1-62-10.0-91-V
QUANTITY
IEG1-1-62-10.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG1-1-62-10.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG1-1-62-10.0-91-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG1-1-62-10.0-91-V
Related LinksIEG1-1-62, IEG1-1-62-10.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG1-1-62-10.0-91-V Details Description
Related parts for IEG1-1-62-10.0-91-V
DIP CABLE - HDM26H/AE26M/X datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 19A 9.33 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 4.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf